WYBRANE (0)
Strona główna > Artykuły > Codzienność seniora > Zdrowie > 4 czynniki zdrowego stylu życia

4 czynniki zdrowego stylu życia

Według badań to właśnie styl życia aż w 50% odpowiada za stan zdrowia każdego człowieka. Nic dziwnego, że coraz częściej słyszy się popularne hasło „styl życia”. Towarzyszy nam na co dzień w radiu czy mediach. Zapanowała swego rodzaju moda na zdrowie. Dotyczy ona nie tylko ogólnej sprawności fizycznej, ale również dobrego stanu psychicznego, na który składa się aspekt emocjonalny, umysłowy, społeczny i duchowy. Według badań należy rozwijać wszystkie te obszary, aby móc powiedzieć o sobie, że prowadzi się zdrowy styl życia. Istnieje kilka elementów, które na niego wpływają, co z kolei przekłada się na fakt czy będziemy długo żyli zdrowo. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej wymienianych czynników.

Jednym z ważniejszych jest z pewnością dieta, czyli zbilansowany sposób odżywiania się. Spożywanie posiłków w sposób świadomy i regularny gwarantuje lepszą jakość życia i poprawę samopoczucia. Zalicza się do tego przede wszystkim wiedza, co jest dla mnie pożyteczne, a co nie, i umiejętność przekładania tego na praktykę, czyli dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych oraz witamin.

Innym z elementów kwalifikujących się do zdrowego stylu życia jest dobry sen o odpowiedniej długości (najczęściej 7-9 godzin) i jakości, który wpływa chociażby na pracę narządów wewnętrznych.

Równie ważna jest aktywność fizyczna oraz ćwiczenia relaksacyjne. Warto odpowiedzieć sobie również na pytania czy używamy używek (papierosów uszkadzających tkanki komórek, alkoholu, który jest kaloryczny, narkotyków). Czy wykonujemy regularnie badania profilaktyczne i korzystamy z opieki medycznej?

Wraz ze zmianami w fizycznym ciele przychodzą często zmiany psychiczne jak zmiana nastawienia: więcej optymizmu, wiara w siebie i swoje umiejętności, cieszenie się życiem.

Na styl życia składają się wszystkie zachowania, czynności, a także nawyki i przekonania (nastawienia) na przestrzeni całego życia. Mogą mieć na niego wpływ ludzie, którymi się otaczamy – rodzina, przyjaciele, współpracownicy. Inspiracją lub przeciwnie – czymś, co nas demotywuje do prowadzenia określonego sposobu życia – mogą być informacje, które na co dzień zbieramy poprzez media. Jeśli nasze ogólne samopoczucie jest dobre to nic nam nie dolega, a ważna jest w tym profilaktyka. Wprowadzanie małymi kroczkami zmian przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia tzw. chorób na życzenie. Przy wypracowywaniu nowych, prozdrowotnych zachowań ważna jest motywacja, gdyż jest to proces długotrwały. Często zaczyna się od wewnętrznej potrzeby zmiany lub zauważenia, że któryś z obszarów życia już nam nie odpowiada.