WYBRANE (0)
Strona główna > Artykuły > Codzienność seniora > Dusza i ciało > 5 rzeczy, których potrzebuje dojrzały umysł

5 rzeczy, których potrzebuje dojrzały umysł

Nasz umysł jest bardzo cenny bez względu na wiek, dlatego powinniśmy dbać o niego każdego dnia. Drobne ćwiczenia wspomogą pracę mózgu, dzięki czemu odpowiemy na najtrudniejsze zagadki naszych wnucząt i bez problemu rozwiążemy ulubioną krzyżówkę. Podpowiadamy, na co warto poświęcić czas.

Sprawność umysłowa człowieka na początku szybko rośnie, jednak już po 25 roku życia to tempo spada. Największy sprawność tracimy jednak na emeryturze, czyli od około 60 roku życia. Są jednak sposoby, by proces ten spowolnić. 

1. Nauka języków obcych
Nie od dziś wiadomo, ze nauka języków obcych spowalnia proces starzenia się mózgu. Neuropsycholog dr Gitit Kave twierdzi, że ten rodzaj aktywności można uznać za środek przeciw starzeniu się! Jeżeli wiec chcemy zachować młodość umysłu i przy okazji poznawać obce kultury, zafundujmy naszemu mózgowi najlepszą z gimnastyk - naukę języka obcego,

2. Gry i zabawy 
Jeśli spędzamy sporo czasu z wnukami, warto w coś z nimi zagrać! Na przykład w Memory - grę polegającą na szukaniu par pośród na chwilę odkrywanych kart. Ta zabawa działa pozytywnie nie tylko na dzieci! Kalambury to gra, którą kochają ludzie w każdym wieku. Jest niezwykle towarzyska, co pozytywnie wpływa na relacje z bliskimi, oraz zapewnia wiele radości i śmiechu. Grając w kalambury odgadujemy hasła bez użycia słów. Możemy pokazywać, rysować, ale mówić mogą tylko osoby zgadujące. Hasłami mogą być tytuły filmów, książek lub piosenek. Jeśli wolimy przysłowia albo powiedzenia - nie ma problemu. W tej grze ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia, a mózg pracuje! 

Jeżeli wolimy mniej angażujące gry, wybierzmy warcaby, szachy lub inne, prostsze gry planszowe, jak np. Wsiąść do pociągu, czy Rummikub. Gdyby zabrakło nam towarzystwa, nie zapominajmy o krzyżówkach, które doskonale wzbogacą nasz zasób słów i sprawią, że wpisując hasła stworzymy nowe połączenia w mózgu. Rozwiązywanie krzyżówek jest dodatkowo świetnym ćwiczeniem grafomotorycznym dla naszych rąk. 

3. Książki na długie wieczory
Książki po prostu warto czytać, ale nie tylko dla zabicia czasu i przeżycia ciekawych przygód. Czytając ćwiczymy koncentrację, wyobraźnię i wzrok. Kiedy sięgniemy po ulubioną pozycję lub znajdziemy w księgarni coś nowego i porywającego, pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu kącika do czytania. Wybierając tytuł kierujmy się własnym gustem, ale nie bójmy się sięgać po tematykę zupełnie dla nas obcą. Nowe informacje z pewnością wpłyną pozytywnie na pracę naszego mózgu i pamięć.

4. Spotkania towarzyskie
Spotkania towarzyskie dodają energii do życia i, co bardzo ważne, wspomogą pracę naszego umysłu. Rozmawiając z ludźmi, ćwiczymy koncentrację - słuchamy i szukamy celnych ripost. Przypominamy sobie konteksty usłyszanych historii, łączymy fakty. Rozluźniamy się poprzez śmiech, pobudzając jednocześnie mięśnie twarzy. Spotkania z ludźmi, których lubimy i kochamy to czysta przyjemność dla naszej duszy i... naszego mózgu.

5. Odpowiednia dieta
Ostatnim czynnikiem, który wpływa nie tylko na naszą pamięć, a o którym nie można zapomnieć jest dieta. Co powinniśmy jeść, żeby nasz umysł pracował prawidłowo? Przede wszystkim sięgajmy po węglowodany złożone, które znajdziemy m.in. w razowym pieczywie, niełuskanym ryżu, kaszach, fasoli, soczewicy czy ziemniakach. Wymienione produkty trawimy wolno, dlatego cukier uwalniany jest do krwi stopniowo, więc organizm czerpie z niego więcej. 

Nie zapomnijmy o witaminach z grupy B oraz tzw. zdrowych tłuszczach, które znajdziemy przede wszystkim w rybach, olejach roślinnych, nasionach słonecznika czy orzechach. Do diety dodajmy tez potas, który odpowiednio dotleni nasz mozg. Znajdziemy go w bananach, brzoskwiniach, pomarańczach czy